Stipendier

Stipendie-Grillska
Varje år delar skolan ut ett antal stipendier i samband med studentexamen. Vilka blev årets stipendiater?

Stipendiater 2020

Bästa meritvärde – Ida Melltorn ES17

Bästa närvaro – EIsabel Carredano Robertsson

Årets vägval - Josephine Madolo Bergqvist

Bästa elev Hantverksprogrammet frisör –Freja Bleichner 

Bästa elev Barn- och fritidsprogrammet – Emelie Waxin

Bästa elev El- och Energiprogrammet – Felix Bergman

Bästa elev Samhällsprogrammet media – Alice Francis

Bästa elev Samhällsprogrammet beteende – Emelie Frid

Bästa elev Estetiska programmet – Ida Melltorn

Bästa elev Teknikprogrammet – Atlas Silverhult

Bästa gymnasiearbete inom yrkesprogram – Benjamin Hennerfors 

Bästa uppsats inom gymnasiearbetet –  Maja Andersson

Bästa produkt inom gymnasiearbetet – Mathilda Åström

Matrix stipendium 3000kr – Hazel Sjögren Castillo FR17

Matrix stipendium 2000kr – Emelie Löhman FR17

Matrix stipendium 1000kr – Johanna Robinsson Fältskog FR17

Stipendiater 2019

Bästa meritvärde – Emma Eriksson ES16
Bästa närvaro – Elin Janlöv ES16
Årets lyft –  Nesma Owda BF16

Bästa elev Barn- och fritidsprogrammet – Wilma Älvebratt
Bästa elev El- och Energiprogrammet – Adam Klason
Bästa elev Hantverksprogrammet frisör –Wilma Djerf 
Bästa elev Samhällsprogrammet media – Sigrid Westin
Bästa elev Samhällsprogrammet beteende – Klara Dahlquist
Bästa elev Estetiska programmet – Emma Eriksson
Bästa elev Teknikprogrammet – Richard Engström

Bästa gymnasiearbete inom yrkesprogram – Hanna Eriksson FR16 
Bästa uppsats inom gymnasiearbetet –  Emma Eriksson SB16
Bästa produkt inom gymnasiearbetet – Linus Wärnsberg Monie TE16

Matrix stipendium 3000kr – Hanna Eriksson FR16
Matrix stipendium 2000kr – Mathilda Jansson FR16
Matrix stipendium 1000kr – Ebba Wickstrand FR16

Uppsala Kommun Gymnasieskolans stipendiestiftelse - Therese Odelbrink ES16

Stipendiater 2018

Bästa betygssnitt – Rasmus Nygren
Bästa närvaro – Alexander Lindborg

Programstipendiet - Barn- och fritidsprogrammet –  Fanny Svedberg
Programstipendiet - El- och Energiprogrammet – Alex Vikander
Programstipendiet - Hantverksprogrammet frisör – Nora Claesson
Programstipendiet - Samhällsprogrammet inr. beteende – Hanna Karlsson
Programstipendiet - Samhällsprogrammet inr. media – Anna Ohlsson
Programstipendiet - Estetiska programmet – Ida Forsblom
Programstipendiet - Teknikprogrammet – Rasmus Nygren

Årets projekt inom gymnasiearbetet – Tilde Pennhage
Bästa uppsats inom gymnasiearbetet – Anna Ohlsson
Årets produktion inom gymnasiearbetet - William Åslund