Välkommen på öppet hus onsdag 27 januari kl.17-19!

2020-12-15
Ska du börja gymnasiet snart? Det bästa sättet att veta vilken skola du ska välja är att besöka den och att ställa frågor om det du funderar på. Vill du veta mer redan nu, kan du titta på en film om oss här. Tveka inte att höra av dig till oss på skolan med dina funderingar - vi finns här för dig.

Är du intresserad av att söka till Grillska och vill veta mer om skolan?

Om du vill få inblick i hur det är att gå på ett program och vår skola så kan du komma och besöka oss digitalt under denna kväll. Du kommer att få träffa lärare och elever från det program du är intresserad av.

Hur går vårt digitala öppet hus till?

Våra digitala Öppna hus sker via Microsoft Teams och du behöver inte ha något konto, program eller någon app för att ansluta. Du når våra olika program och övrig information om skolan via länkarna nedan. Genom att använda de olika länkarna nedan kan du ta del av de olika programpresentationerna som det passar dig.

Länkar:

Teknikprogrammet (information och medieteknik)

Estetiska programmet (estetik & media)

El & energi (dator- och kommunikationsteknik)

Frisörprogrammet (frisör, barberare, hår- & makeupstylist)

Samhällsvetenskapsprogrammet (beteendevetenskap)

Ekonomiprogrammet (ekonomi)

E-sport

Studie- och yrkesvägledare

Elevhälsa (pass 4)

Skolledare (pass 4)
 

Program för öppet hus:

Vi erbjuder information från alla vår sex olika program. Vi har delat upp programpresentationerna i tre omgångar, så du som besökare ska få möjlighet att besöka flera olika program och inte missa någon information. Det fjärde och sista passet kommer vara öppet för frågor och funderingar som du kanske har kring vår skola och ditt framtida val.

Pass 1: 17.00-17.30 Programinformation

Pass 2: 17.30-18.00 Programinformation

Pass 3: 18.00-18.30 Programinformation

Pass 4: 18.30-19.00 Övriga frågor

 

Har du frågor om specifikt program eller skolan?

Ska du börja gymnasiet snart? Bästa sättet att veta vilken skola du ska välja är att besöka den samt ställa frågor om det som du funderar på. I filmen som presenterar skolan får du mer information om vår skola och våra olika program. Uppkommer det frågor och funderingar så tveka inte att höra av dig till någon av oss på skolan.

För mer allmänna frågor så kan du kontakta vår studie- och yrkesvägledare Anne Löwencrona. Har du mer programspecifika frågor så går det bra att kontakta programansvarig lärare. Kontaktuppgifter finner du nedan.

Här hittar du kontakt till programansvariga. Klicka på programnamnet för att komma direkt till programsidan.

Teknikprogrammet (information och medieteknik)
Linda Larsson linda.larsson@grillska.se

Estetiska programmet (estetik & media)
Rikard Söderström rikard.soderstrom@grillska.se

El & energi (dator- och kommunikationsteknik)
Martin Ehrenstråhle martin.ehrenstrahle@grillska.se

Frisörprogrammet (frisör, barberare, hår- & makeupstylist)
Linda Karlsson linda.karlsson@grillska.se

Samhällsvetenskapsprogrammet (beteendevetenskap)
Helena Linde helena.linde@grillska.se

Ekonomiprogrammet (ekonomi)
Jani Pokkinen jani.pokkinen@grillska.se 

Idrottsprofiler

E-sport
Martin Ehrenstråhle martin.ehrenstrahle@grillska.se

CrossFit
Helena Linde helena.linde@grillska.se

 

Ny chans att träffa oss på Öppet hus den 28/4 kl.16!

 

I våra skolor stärker vi individens tro på sig själv och sin egen förmåga. Vårt mål är att våra studerande lämnar oss med goda kunskaper, en positiv självbild och en vilja att bidra till ett mänskligare samhälle för alla. 

 

Anne Löwencrona
Anne Löwencrona
Grillska Eskilstuna
Studie- och yrkesvägledare
Biträdande rektor Anna-Lena Gustafsson
Anna-Lena Gustafsson
Grillska Eskilstuna
Biträdande rektor

Nyfiken på oss?

Anmäl intresse